Реструктуризація Вашого бізнесу і надання йому стійкості

Реструктуризація може знадобитися більшості підприємств в певний момент часу і може бути викликана такими факторами, як зниження споживчого попиту або посилення конкуренції, а також підвищення виробничих витрат. Бізнес може стати неефективним потребувати рекомендацій з відновлення цінності і підвищення фінансових і операційних показників в довгостроковій перспективі. Навіть якщо бізнес не потребує реструктуризації прямо зараз, все одно важливо розуміти причини і процеси реструктуризації та її переваги.

Реструктуризація часто фокусується на результатах діяльності підприємства, його постачальниках і кредиторах з метою оцінки та реалізації можливостей для відновлення стабільності і довіри, створення довгострокової цінності і поліпшення операційних і фінансових показників в інтересах усіх зацікавлених сторін.

Чому мені може знадобитися реструктуризація?

Ви та ваш бізнес можете перебувати під більшим тиском, ніж будь-коли, щоб продемонструвати акціонерам та зацікавленим сторонам, що ваш бізнес надійний.

Щоб подолати операційні або фінансові проблеми і підвищити продуктивність, вам, ймовірно, буде потрібно швидко стабілізувати свої грошові та ліквідні позиції і реалістично поглянути на свої поточні варіанти. 

🡺 Загальні фінансові проблеми

Підприємства часто стикаються з фінансовими проблемами, які призводять до необхідності реструктуризації. І якщо тиск з боку кредиторів посилюється необхідно досягти з ними угоди про нові умови повернення заборгованості або знайти можливості для рефінансування від нових кредиторів.

Жоден бізнес не може вижити без доступного фінансування для покриття поточних втрат. І навіть прибуткові компанії мають ефективно керувати своїми грошовими потоками і шукати можливості для оптимізації. 

🡺 Зростання і ефективність бізнесу

У міру зростання бізнесу бізнес-структура або пов'язані з нею ролі, навички та процеси, які ви використовували, можуть перестати бути ефективними, і вам може знадобитися реструктуризація.

🡺 Дотримання законодавства

Може вступити в силу нове законодавство, що вплине на ваш бізнес. У деяких випадках зміни, необхідні для забезпечення постійного дотримання законодавства, можуть викликати додаткові фінансові зобов'язання, у тому числі податкові, які можуть вплинути на прибутковість і, отже, стійкість бізнесу.

Важливо здійснювати моніторинг ключових для вашого бізнесу змін в законодавстві на регулярній основі. Допоміжними ресурсами у цьому можуть слугувати:

·       для відстеження актуальних новин, у тому числі законодавчих змін, у сфері бізнесу: портал Дія.Бізнес, сайт ЄBA (Європейської бізнес-асоціації) та сайти міністерств;

·       для актуалізації вимог щодо фінансової звітності підприємств: професійні інформаційні платформи Uteka та Buhgalter911; та

·    наші регулярні вісники щодоюридичних та регуляторних питань.

Зверніть увагу, що 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України видала документ № 2024/02.0-7.1, яким підтвердила форс-мажорною обставиною військову агресію Російської Федерації проти України та ведення воєнного стану в Україні. Проте військова агресія Російської Федерації проти України не є форс-мажором для кожного договору в Україні. Причиновий зв'язок між неможливістю виконання своїх зобов'язань за конкретним договором та повномасштабним вторгненням має бути встановлений та підтверджений сертифікатом Торгово-промислової палати. Якщо ви вважаєте, що військова агресія зробила неможливим фактичне виконання ваших зобов'язань за договором, рекомендуємо звернутися до Торгово-промислової палити із доказами/обґрунтуванням для отримання сертифікату.

       🡺 Частина Вашого бізнесу не прибуткова

Якщо частина бізнесу не працює успішно, ви можете перенаправити свої ресурси і зусилля в інші, більш прибуткові області. Цей тип реорганізації допоможе сконцентруватися на ключових продуктах або послугах. Наприклад, бізнес, який продає товари як в Інтернеті, так і в фізичних магазинах, повинен приділяти більше зусиль і ресурсів тому з каналів продажів, який є більш прибутковим, будь то за рахунок більшої кількості продажів, або через більш низькі операційні витрати.

🡺 Втрата ключового постачальника 

Постачальники можуть мати вирішальне значення для бізнесу, і якщо вони чинять на вас тиск, це може бути важким періодом. Якщо вони розглядають можливість погіршення умов кредитування, або якщо відносини розірвалися, ви можете розглянути можливість реструктуризації.

Крім того, якщо ваш бізнес працює в галузі або на ринку з обмеженим числом постачальників, втрата ключового постачальника може виявитися фатальною для бізнесу. У таких ситуаціях, якщо один критично важливий постачальник виходить з бізнесу, ви самі можете зіткнутися з фінансовими труднощами і потребувати поліпшення операційної діяльності або реструктуризації. Наприклад, брак матеріалів може спровокувати необхідність змін в процесах або перепроектуванні продукту, що потім призведе до змін в організаційній структурі і бізнес-операціях.

Проблеми у ланцюжку поставок можуть мати негативний вплив на ліквідність, якщо вони не будуть вирішені належним чином. Детальніше у розділі "Постачальники: Пошук Ваших постачальників".

🡺 Економічні (або інші) потрясіння

На бізнес може мати значний вплив економічний і фінансовий спад або інші види потрясінь, що обмежують його діяльність. Ці ситуації вимагають оперативних і адекватних заходів (або екстреного реагування) для забезпечення довгострокової стійкості.

Коли мені може знадобитися реструктуризація? 

Багато компаній усвідомлюють необхідність реструктуризації занадто пізно, коли діапазон варіантів звужується і врятувати бізнес може виявитися складніше. Питання, таким чином, полягає в наступному: коли настане час для початку реструктуризації?

БІЛЬШЕ

Ці показники часто складають основу, відому як система раннього попередження (EWS), яка є набором показників (часто фінансових), що сигналізують про потенційні ризики, що насуваються на ваш бізнес.

Система раннього попередження

Після запровадження регулярного фінансового планування і звітності (детальніше у розділі "Управління та моніторинг фінансів та боргу"), підготовки бізнес-стратегії (детальніше у розділі "Розроблення бізнес-стратегії"), огляду і аналізу операційної ефективності, рекомендується інтегрувати ці процеси в систему раннього попередження (EWS). Впроваджуючи EWS, ви будете мати можливість уникнути або пом'якшити потенційні проблеми. EWS зазвичай розглядається як сигнальна система, в якій ви контролюєте, чи вибрана кількість індикаторів знаходиться в межах прийнятного діапазону або рівня.

БІЛЬШЕ

Підприємства повинні індивідуально визначити свої власні показники раннього попередження або ключові показники ефективності, виходячи з галузевих показників, а потім створити свою власну систему раннього попередження. Ви можете використовувати свої фінансові коефіцієнти, щоб визначити потенційні фінансові труднощі. Наприклад, швидка оцінка платоспроможності, як частина EWS, може містити показники ліквідності і платоспроможності, такі як поточні швидкі коефіцієнти і коефіцієнт співвідношення боргу до власного капіталу (детальніше у розділі "Аналіз фінансових показників Вашого підприємства: розуміння основних коефіцієнтів"). 

Моніторинг

Точний, своєчасний моніторинг результатів відповідно до набору інтелектуальних цілей (детальніше у розділі "Огляд бізнес-стратегії"), цільових орієнтирів або чіткий поділ ролей і обов'язків можуть покращити досягнення результатів, допомогти у визначенні низьких результатів роботиі, як правило, посилити соціальний тиск і командний дух. Існує ряд методів, які можна використовувати при проведенні реструктуризації, щоб забезпечити її успіх.

Як я можу досягти реструктуризації?

Реструктуризація передбачає багато варіантів і різних напрямків, починаючи від швидких стабілізаційних заходів і закінчуючи повним виходом з бізнесу.

Перші кроки

Час відіграє важливу роль у процесі реструктуризації, тому важливо швидко почати і продемонструвати терміновість і швидкість в своїх діях. Розробка раннього плану дій і чітке розуміння того, що і коли має відбутися, – це швидка перемога: вона повинна підтримувати зміни в управлінні, демонструвати надійний підхід до вирішення проблем і сприяти тому, щоб організація діяла активно, а не реактивно.

Для того щоб завоювати довіру ключових зацікавлених сторін, важливо продемонструвати:

Вплив – переконайтеся, що всі зацікавлені сторони, з якими ви на зв’язку, розуміють, що таке реструктуризація. Вони повинні відгукнутися і зробити свій внесок. Інструмент крива опору дає корисні рекомендації про те, як передбачити і справлятися з негативною поведінкою.

Професіоналізм – залишайтеся об'єктивними і використовуєте заснований на фактах підхід, документуючи результати зустрічей і зроблені висновки.

Визначення проблем – зрозумійте проблеми, з якими ви стикаєтеся, і встановлюйте чіткий порядок денний.

Приступайте до термінових дій – вони зазвичай досить очевидні – немає необхідності в тривалому плануванні або обговоренні – просто продовжуйте. Люди будуть реагувати, коли побачать драйв і енергію. 

Стабілізація бізнесу – зосередьте ранні дії на тактичних змінах, які принесуть збільшення грошових коштів або допоможуть забезпечити підтримку зацікавлених сторін. Необхідно проаналізувати ризики і проактивно керувати ними. Вам потрібно буде взяти на себе раннє керівництво цими діями і делегувати їх тільки тоді, коли ситуація стабілізується.

Швидкі перемоги

Швидкі перемоги – це ті заходи та ініціативи, які швидко приведуть до помітного поліпшення за рахунок залучення наявних ресурсів. Вони можуть бути як фінансового характеру, так і не фінансового, наприклад, отримання хороших відгуків в преси або соціальних мережах,  підтримка зацікавлених сторін. Вони можуть бути спрямовані на підвищення морального духу або на утримання персоналу. З практичної точки зору вони є частиною комплексу поліпшень поряд з тактичними і стратегічними задачами, більш детально описано за посиланням.

Прикладом швидких фінансових рішень може бути:

домовленість з постачальниками про нові умови 

продаж або, в деяких випадках, повернення надлишків запасів

відстрочення термінів виконання зобов'язань.

Реалізація – зробити так, щоб це сталося

Необхідно подбати про те, щоб короткострокові дії не призвели до довгострокових проблем у майбутньому. 

Перш ніж вносити серйозні зміни у свій бізнес, пам'ятайте, що вам потрібна підтримка ваших співробітників, щоб допомогти реалізувати ініціативи та програми, необхідні для досягнення вашої мети. Більш детальну інформацію ви можете знайти у розділі Мотиви та міркування для подальших змін.

У цьому розділі були розглянуті ключові елементи ініціатив щодо впорядкованої та швидкої реструктуризації. Однак на практиці часто буває так, що процеси реструктуризації будуть більш тривалими і всеосяжними, які можуть включати один або кілька з наступних кроків:

i. операційне вдосконалення та реструктуризація

ii. фінансова реструктуризація

iii. процедури відновлення платоспроможності та виходу з бізнесу.

Зверніться до наступного розділу для отримання більш докладної інформації про варіанти і переваги вищевказаних кроків.

Попередня стаття Наступна стаття
Поділитися