Реструктуризація Вашого бізнесу і надання йому стійкості

Реструктуризація відбувається в більшості підприємств в певний момент часу і може бути викликана такими факторами, як зниження споживчого попиту або посилення конкуренції, а також більш високі виробничі витрати. Ваш бізнес може бути неефективним, і Вам потрібні рекомендації про те, як відновити цінність Вашого бізнесу і підвищити фінансові операційні показники в довгостроковій перспективі. Навіть якщо Ваш бізнес не потребує реструктуризації прямо зараз, все одно важливо розуміти причини і процеси реструктуризації та її переваги.

Реструктуризація часто фокусується на результатах діяльності підприємства, його постачальників і кредиторів з метою оцінки та реалізації можливостей для відновлення стабільності і довіри, розкриття і створення довгострокової цінності і поліпшення операційних і фінансових показників в інтересах усіх зацікавлених сторін.

Чому мені може знадобитися реструктуризація?

Ви можете виявити, що Ви та Ваш бізнес перебувають під більшим тиском, ніж будь-коли, що може бути наслідком бажання продемонструвати акціонерам та зацікавленим сторонам, що Ваш бізнес надійний. Це означає, що Ви шукаєте можливість підвищити ефективність свого бізнесу, зокрема шляхом реструктуризації, поділу або злиття і поглинання.

Щоб подолати операційні або фінансові проблеми і підвищити продуктивність, Вам, ймовірно, буде потрібно швидко стабілізувати свої грошові та ліквідні позиції і реалістично поглянути на свої поточні варіанти. 

🡺 Загальні фінансові проблеми

Підприємства часто стикаються з фінансовими проблемами, які призводять до необхідності реструктуризації. І якщо тиск з боку кредиторів посилюється необхідно досягти з ними угоди про нові умови повернення заборгованості або знайти можливості для рефінансування від нових кредиторів.

Жоден бізнес не може вижити без доступного фінансування для покриття поточних втрат. І навіть прибуткові компанії повинні ефективно керувати своїми грошовими потоками, і шукати можливості для оптимізації. 

🡺 Зростання і ефективність бізнесу

У міру зростання Вашого бізнесу бізнес-структура або пов'язані з нею ролі, навички та процеси, які Ви використовували, можуть перестати бути ефективними, і Вам може знадобитися реструктуризація.

🡺 Дотримання законодавства

Може вступати в силу нове законодавство, іноді в цілому пов'язане з структурою бізнесу, але частіше з нормативно-правовими актами, що впливають на конкретні види бізнесу або галузі. У деяких випадках зміни, необхідні для забезпечення постійного дотримання законодавства, можуть викликати додаткові фінансові зобов'язання, включаючи податкові, які можуть вплинути на прибутковість і, отже, стійкість Вашого бізнесу.

Так, слід особливу увагу приділяти змінам, що були впровадженні внаслідок пандемії Covid-19, до прикладу:

Внесення змін до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", а саме в перелік форс-мажорних обставин (який, до речі, був і залишається невичерпним) було додано "карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України".

Звільнення від відповідальності перед кредитором  за прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом у період з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Забороняється збільшення процентів за користування споживчим кредитом у період з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину якщо інше не передбачено укладеним договором.

10 грудня 2020 року, набув чинності Закон № 1071-IX про соціальну підтримку громадян і бізнесу на період протиепідемічних заходів, який, окрім матеріальної допомоги та інших програм, передбачає також виключення з п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 530 пп. 4, згідно з яким на період встановлення карантину та обмежувальних заходів заборонялося проводити органами державного нагляду (контролю) планові заходи контролю у сфері господарської діяльності. Тобто Законом № 1071 передбачено відновлення проведення відповідних планових перевірок, однак це стосується державного нагляду лише:

- за діяльністю суб'єктів господарювання, які віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику;

- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Також, важливим є здійснення моніторингу ключових для Вашого бізнесу змін в законодавстві на регулярній основі. Допоміжними ресурсами у цьому можуть слугувати:

для відстеження актуальних новин, у тому числі законодавчих змін, у сфері бізнесу: портал Дія.Бізнес, сайт EBA (Європейської бізнес-асоціації) та сайти Міністерств;

для актуалізації вимог щодо фінансової звітності підприємств: професійні інформаційні платформи Uteka та Buhgalter911.

🡺 Частина Вашого бізнесу не прибуткова

Якщо одна частина Вашого бізнесу не працює успішно, Ви можете перенаправити свої ресурси і зусилля в інші, більш прибуткові області. Цей тип реорганізації допоможе Вам сконцентруватися на ключових продуктах або послугах. Наприклад, бізнес, який продає товари як в Інтернеті, так і в фізичних магазинах, повинен приділяти більше зусиль і ресурсів тому з каналів продажів, який є більш прибутковим, будь то за рахунок створення значно більшої кількості продажів, або через більш низькі операційні витрати. 

🡺 Втрата ключового постачальника 

Постачальники можуть мати вирішальне значення для Вашого бізнесу, і якщо вони чинять на Вас тиск, це може бути дуже важким періодом. Якщо вони розглядають можливість погіршення Ваших умов кредитування або якщо відносини розірвалися, Ви можете розглянути питання про реструктуризацію. 

Крім того, якщо Ваш бізнес працює в галузі або на ринку з обмеженим числом постачальників, втрата ключового постачальника може виявитися фатальною для Вашого бізнесу. У таких ситуаціях, якщо один критично важливий постачальник виходить з бізнесу, Ви самі можете зіткнутися з фінансовими труднощами і потребувати поліпшення операційної діяльності або реструктуризації. Наприклад, брак матеріалів може спровокувати необхідність змін в процесах або перепроектуванні продукту, що потім призведе до змін в організаційній структурі і бізнес-операціях.

Проблеми у Вашому ланцюжку поставок можуть мати негативний вплив на Вашу ліквідність, якщо вони не будуть оброблені належним чином. Детальніше у розділі "Постачальники: Пошук Ваших постачальників".

🡺 Економічні (або інші) потрясіння

На бізнес може мати значний вплив економічний і фінансовий спад або інші види потрясінь, що обмежують його діяльність. Ці ситуації вимагають оперативних і адекватних заходів (або екстреного реагування) для забезпечення довгострокової стійкості.

Коли мені може знадобитися реструктуризація? 

Багато компаній усвідомлюють необхідність реструктуризації занадто пізно, коли діапазон варіантів звужується і врятувати бізнес може виявитися складніше. Питання, таким чином, полягає в наступному: коли настане відповідний час для початку реструктуризації?

БІЛЬШЕ

Ці показники часто складають основу, відому як система раннього попередження (EWS), яка являє собою набір відповідних показників (часто фінансових), що сигналізують про потенційні ризики, що насуваються в діяльності Вашого бізнесу. 

Система раннього попередження

Після того, як Ваш бізнес встановить регулярне фінансове планування і звітність (детальніше у розділі "Управління та моніторинг фінансів та боргу"), підготовку бізнес-стратегії (детальніше у розділі "Розроблення бізнес-стратегії"), огляд і аналіз операційної ефективності, рекомендується підтримувати ці процеси регулярними і інтегрувати їх в систему раннього попередження (EWS). Впроваджуючи EWS, Ви будете мати можливість скористатися можливостями, щоб уникнути або пом'якшити потенційні проблеми. EWS зазвичай розглядається як сигнальна система, в якій Ви контролюєте, чи вибрана кількість індикаторів знаходиться в межах прийнятного діапазону або рівня. 

БІЛЬШЕ

Підприємства повинні індивідуально визначити свої власні показники раннього попередження або ключові показники ефективності, засновані на їх галузях, а потім створити свою власну систему раннього попередження. Ви можете використовувати свої фінансові коефіцієнти, щоб визначити потенційні фінансові труднощі. Наприклад, швидка оцінка платоспроможності, як частина EWS, може містити показники ліквідності і платоспроможності, такі як поточні швидкі коефіцієнти і коефіцієнт співвідношення боргу до власного капіталу (детальніше у розділі "Аналіз фінансових показників Вашого підприємства: розуміння основних коефіцієнтів"). 

Моніторинг

Точний, своєчасний моніторинг результатів відповідно до набору інтелектуальних цілей (детальніше у розділі "Огляд бізнес-стратегії"), цільових орієнтирів або чіткий поділ ролей і обов'язків в процесі можуть покращити досягнення результатів, виділити погане виконання і, як правило, посилити тиск колег і командний дух. Існує ряд методів, які Ви можете використовувати при проведенні реструктуризації, щоб забезпечити її успіх.

Як я можу досягти реструктуризації?

Реструктуризація – передбачає багато варіантів і різних напрямків, починаючи від швидких стабілізаційних заходів і закінчуючи повним виходом з бізнесу.

Початкові кроки

Час відіграє важливу роль у процесі реструктуризації, тому важливо швидко почати і продемонструвати терміновість і швидкість в своїх діях. Розроблення раннього плану дій і чітке розуміння того, що і коли має відбутися, – це швидка перемога: вона повинна підтримувати зміни в управлінні, демонструвати надійний підхід до вирішення проблем і сприяти тому, щоб організація діяла проактивно, а не реагувала.

Для того, щоб Ви завоювали довіру ключових зацікавлених сторін, важливо продемонструвати:

Вплив – переконайтеся, що всі зацікавлені сторони, з якими Ви говорите, розуміють, що таке реструктуризація. Вони повинні відгукнутися і внести свій внесок – їм "ніде сховатися". Інструмент крива опору дає корисні рекомендації про те, як передбачити і справлятися з негативною поведінкою.

Професіоналізм – переконайтеся, що Ви залишаєтеся об'єктивними і використовуєте заснований на фактах підхід, документуючи результати зустрічей і зроблені висновки.

Визначення проблем – майте уявлення про проблеми, з якими Ви стикаєтеся, і встановлюйте чіткий порядок денний. 

Приступайте до термінових дій – вони зазвичай досить очевидні – немає необхідності в тривалому плануванні або обговоренні – просто продовжуйте. Люди будуть реагувати, коли побачать драйв і енергію. 

Стабілізація бізнесу – зосередьте ранні дії на тактичних змінах, які принесуть збільшення грошових коштів або допоможуть забезпечити підтримку зацікавлених сторін. Вам потрібно проаналізувати ризики і проактивно керувати ними. Вам потрібно буде взяти на себе раннє керівництво цими діями і делегувати їх тільки тоді, коли Ви побачите правильні, перевірені дії і відповіді. 

Швидкі перемоги

Швидкі перемоги – це ті заходи та ініціативи, які швидко приведуть до помітного поліпшення за рахунок залучення наявних ресурсів. Вони можуть бути як фінансового характеру, так і не фінансового, наприклад, отримання хороших відгуків в преси або соціальних мережах,  підтримка зацікавлених сторін. Вони можуть бути спрямовані на підвищення морального духу або на утримання персоналу.

Прикладом швидких фінансових рішень може бути:

домовленість з постачальниками про нові умови 

продаж або, в деяких випадках, повернення надлишків запасів

відстрочення термінів виконання зобов'язань.

Реалізація – зробити так, щоб це сталося

Необхідно подбати про те, щоб короткострокові дії не призвели до довгострокових проблем у майбутньому. 

Перш ніж вносити серйозні зміни у свій бізнес, пам'ятайте, що Вам потрібна підтримка Ваших співробітників, щоб допомогти реалізувати ініціативи та програми, необхідні для досягнення Вашої мети. Більш детальну інформацію див. у документі Мотиви та міркування для подальших змін.

У цьому розділі були розглянуті ключові елементи ініціатив щодо впорядкованої та швидкої реструктуризації. Однак на практиці часто буває так, що процеси реструктуризації будуть більш тривалими, всеосяжними процесами, які можуть включати один або кілька з наступних етапів:

i. операційне вдосконалення та реструктуризація

ii. фінансова реструктуризація

iii. процедури відновлення платоспроможності та виходу з бізнесу.

Зверніться до наступного огляду для отримання більш докладної інформації про варіанти і переваги вищевказаних кроків.

Попередня стаття
Поділитися