Фінансова реструктуризація
Існує кілька ситуацій (фінансових і нефінансових), які можуть спровокувати необхідність фінансової реструктуризації, наприклад, коли бізнес відчуває фінансові труднощі і не може виплатити свої борги (фінансові або комерційні) або порушує свої зобов’язання.
У таких проблемних ситуаціях зацікавлені сторони (боржники і кредитори) хочуть захистити свою позицію і забезпечити стабільну платформу для компанії.
Існує широкий спектр варіантів поліпшення фінансового стану компанії – від самостійних операційних поліпшень і позасудових фінансових реструктуризацій до процедур реорганізації під наглядом суду і банкрутства. Якщо фінансові труднощі стають некерованими, можливо доведеться перейти від добровільних рішень до процедури банкрутства.
Моніторинг Вашого бізнесу
Моніторинг Вашого бізнесу (детальнішу у розділі "Управління та моніторинг фінансів та боргу") є важливим аспектом запобігання фінансових проблем. Регулярно відстежуючи свої бізнес-звіти, ви можете реагувати на будь-які порушення. Моніторинг бізнесу є одним з елементів системи раннього попередження, що використовується для розпізнавання проблемних сигналів.
У більшості компаній моніторинг буде заснований на аналізі короткострокових фінансових потреб бізнесу і потенційних можливостей. Головне питання полягає в тому, чи може бізнес забезпечити собі 13-тижневий грошовий потік, необхідний для стабілізації (це теж елемент фінансової реструктуризації). Попереджувальні сигнали, пов'язані з погіршенням стану грошових коштів і ліквідності, ніколи не слід ігнорувати, тим більше що малі підприємства сильно залежать від своєї ліквідності і не мають такого широкого набору можливостей, як великі підприємства.
Програма підвищення фінансової та операційної ефективності (FOPIP)
Якщо бізнес не потребує повної фінансової реабілітації або припинення, рекомендуємо спочатку розглянути програму покращення фінансової та операційної ефективності. Це неформальний план, створений власником або командою менеджерів для того, щоб спробувати реструктурувати бізнес або впровадити окремі поліпшення для стабілізації його фінансових і операційних показників без проведення будь-яких формальних дій.
Фінансова реструктуризація
Якщо програма покращення фінансової та операційної ефективності не принесе бажаних результатів, доведеться почати процес фінансової реструктуризації. Цей процес, як правило, охоплює незалежну оцінку бізнесу, яка проводиться незалежним оцінювачем, який має бути погоджений кредитором, а також планування та управління капіталом, позасудове врегулювання, санацію та формальну реорганізацію.
Незалежна оцінка бізнесу
Першим кроком фінансової реструктуризації є незалежна оцінка бізнесу. Вона проводиться в рамках бізнесу і її метою є виявлення ключових проблем або проблем з фінансовими показниками, визначення варіантів і розроблення рекомендацій щодо їх вирішення. Цілі, які повинні бути оцінені в ході цього огляду, включають:
• чи розробило керівництво фінансові прогнози, що відповідають заявленій стратегії;
• чи підтверджуються ці припущення фактами;
• які будуть можливі фінансові наслідки будь-якого відхилення від цих припущень?
Прогнозування та управління грошовими коштами
Прогнозування та управління грошовими коштами – це наступний крок фінансової реструктуризації. На цьому етапі слід скоригувати прогноз грошових потоків (і особливо ковзний прогноз), у розрізі нових умов ведення бізнесу (і наявних фінансових проблем), а також проаналізувати
рух грошових коштів. Мета цього кроку – зрозуміти і стабілізувати
грошовий потік і ліквідність. Для отримання більш детальної інформації про
планування та управління грошовими коштами, перейдіть за цим посиланням.
Переорієнтація
Переорієнтація – це процес усунення елементів недостатньої ефективності і відновлення бізнесу для досягнення фінансових цілей. Якщо успішно завершити цей крок, то бізнес зможете продовжити роботу в звичайному режимі.
Ви також можете вступити в переговори зі своїми кредиторами в позасудовому порядку, щоб змінити умови будь-яких угод. Це може проводитися паралельно з іншими заходами.
Позасудове врегулювання
Під час фінансової реструктуризації та реструктуризації в цілому насамперед варто зосередити увагу на внутрішніх процесах, таких як програми покращення фінансової та операційної ефективності, прогнозування грошових коштів або проведення переговорів. Якщо цього недостатньо, рекомендуємо продовжувати переговори, в тому числі здійснити позасудове врегулювання з кредиторами.
Фінансова реструктуризація в позасудовому порядку здійснюється в основному шляхом укладення додаткових угод до основних договорів (кредитних договорів, договорів позики, договорів поставки тощо). В таких угодах обумовлюється розстрочення/ відстрочення платежів, отримання додаткового фінансування, прощення боргу кредитором тощо.
Міжнародна асоціація фахівців з питань неспроможності (INSOL) опублікувала керівні принципи для боржників і кредиторів щодо реструктуризації простроченої заборгованості за участі декількох кредиторів. Принципи охоплюють теми від фінансових обставин до управління процесами і містять рекомендації щодо кращих прикладів і передових практик. Додаткові вказівки дивіться тут.
Переговори про позасудове вирішення спору з кредиторами
Якщо шансів на відновлення бізнесу немає, але бізнес все ще платоспроможний, можна подумати про спільну роботу з кредиторами, щоб згорнути свій бізнес в упорядкованому позасудовому процесі.
Переговори є потужним інструментом при реструктуризації бізнесу на ранніх стадіях, особливо при фінансовій реструктуризації. Залежно від обставин, ви можете вирішити свої боргові проблеми, домовившись про врегулювання з кредиторами. Вивчіть основи того, як справлятися з важкими розмовами і суперечками у розділі "Управління персоналом", щоб допомогти Вам у Ваших процесах.
Якщо ви плануєте вести переговори з кредиторами, краще звернутися за допомогою до свого бухгалтера, юриста або фахівця з бюджетування.
Формальна процедура відновлення платоспроможності
Якщо жодна з менш формальних процедур не буде успішною, потрібно почати формальну процедуру відновлення платоспроможності.
Більш детальну інформацію дивіться у розділі Офіційні процедури відновлення платоспроможності.