Фінансова реструктуризація

Існує кілька ситуацій (фінансових і нефінансових), які можуть спровокувати необхідність фінансової реструктуризації, наприклад, коли Ваш бізнес відчуває фінансові труднощі і не може виплатити свої борги (фінансові або комерційні) або порушує свої зобов’язання.

У таких проблемних ситуаціях зацікавлені сторони (боржники і кредитори) хочуть захистити свою позицію і забезпечити стабільну платформу для компанії. 

Існує широкий спектр варіантів поліпшення фінансового стану компанії – від самостійних операційних поліпшень і позасудових фінансових реструктуризацій до процедур реорганізації під наглядом суду і банкрутств. Якщо фінансові труднощі стають некерованими, можливо доведеться перейти від консенсуальних рішень до банкрутства.

Моніторинг Вашого бізнесу

Моніторинг Вашого бізнесу (детальнішу у розділі "Управління та моніторинг фінансів та боргу") є важливим аспектом запобігання фінансових проблем. Регулярно відстежуючи свої бізнес-звіти, Ви можете реагувати на будь-які можливі порушення. Моніторинг Вашого бізнесу є одним з елементів системи раннього попередження як інструменту, що використовується для розпізнавання проблемних сигналів. 

У більшості компаній більш ретельний моніторинг бізнесу буде заснований на аналізі короткострокових фінансових потреб і потенційних можливостей. Типовий підхід до цього питання полягає в тому, чи може Бізнес забезпечити 13-тижневий грошовий потік, необхідний для стабілізації бізнесу (це теж елемент фінансової реструктуризації.) Попереджувальні сигнали, пов'язані з погіршенням стану грошових коштів і ліквідності, ніколи не слід ігнорувати, тим більше що малі підприємства сильно залежать від своєї ліквідності і не мають такого широкого набору можливостей, як великі підприємства. 

Програма підвищення фінансової та операційної ефективності (FOPIP)

Якщо Ваш бізнес не потребує повної фінансової реабілітації бізнесу або виходу з бізнесу, Ви повинні спочатку вивчити програму покращення фінансових та експлуатаційних характеристик. Це неформальний план, створений власником або командою менеджерів для того, щоб спробувати реструктурувати бізнес або впровадити окремі поліпшення для стабілізації його фінансових і операційних показників без проведення будь-яких формальних дій.

Фінансова реструктуризація

Якщо використання програми покращення фінансових та експлуатаційних характеристик було невдалим, Вам доведеться почати процес фінансової реструктуризації. Цей процес, як правило, включає в себе незалежну перевірку бізнесу, а також планування та управління капіталом, позасудове врегулювання, санацію та формальну реорганізацію.

Незалежна оцінка бізнесу

Першим кроком фінансової реструктуризації є незалежна оцінка бізнесу. Вона проводиться в рамках бізнесу і її метою є виявлення ключових проблем або проблем з фінансовими показниками, визначення варіантів і розроблення рекомендацій щодо їх вирішення. Цілі, які повинні бути оцінені в ході цього огляду, включають:

чи розробило керівництво фінансові прогнози, що відповідають заявленій стратегії;

чи підтверджуються ці припущення фактами;

які будуть можливі фінансові наслідки будь-якого відхилення від цих припущень? 

Прогнозування та управління грошовими коштами

Прогнозування та управління грошовими коштами – це наступний крок у фінансовій реструктуризації. На цьому етапі Ви повинні налаштувати прогнозування грошових потоків (і особливо ковзний прогноз, який буде відповідати Вашим новим умовам ведення бізнесу (наявним фінансовим проблемам), а також протестувати грошові результати. Мета цього кроку – зрозуміти і стабілізувати грошовий потік і ліквідність. Для отримання більш детальної інформації про планування та управління грошовими коштами, перейдіть за цим посиланням.

Переорієнтація

Переорієнтація – це частина процесу, в ході якого Ви усуваєте всі елементи недостатньої ефективності і відновлюєте свій бізнес для досягнення своїх фінансових цілей. Якщо Ви успішно завершите цей крок, Ви зможете продовжити роботу в звичайному режимі.

Ви також можете вступити в переговори зі своїми кредиторами в позасудовому порядку, щоб змінити умови будь-яких угод. Це може проводитися паралельно з іншими заходами.

Позасудове врегулювання

Під час фінансової реструктуризації та реструктуризації в цілому Ваша увага завжди повинна бути зосереджена на внутрішніх процесах в якості перших кроків, таких як програми покращення фінансових та експлуатаційних характеристик, прогнозування грошових коштів або проведення переговорів. Якщо цього недостатньо, Ви повинні спробувати продовжувати переговори, в тому числі здійснити позасудове врегулювання з Вашими кредиторами. 

Фінансова реструктуризація в позасудовому порядку здійснюється в основному шляхом укладення додаткових угод до основних договорів (кредитних договорів, договорів позики, договорів поставки тощо). В таких угодах обумовлюється розстрочення/ відстрочення платежів, отримання додаткового фінансування, прощення боргу кредитором тощо.

Міжнародна федерація фахівців з питань неспроможності (INSOL) опублікувала керівництво для боржників і кредиторів у формі принципів роботи з декількома кредиторами. Принципи охоплюють теми від фінансових обставин до управління процесами і містять рекомендації щодо кращих прикладів і передових практик. Додаткові вказівки див. тут.

Переговори про позасудове вирішення спору з кредиторами

Якщо шансів на відновлення бізнесу немає, але бізнес все ще платоспроможний, Ви можете подумати про спільну роботу з кредиторами, щоб згорнути свій бізнес в упорядкованому позасудовому процесі.

Переговори, як правило, є потужним інструментом при реструктуризації Вашого бізнесу на ранніх стадіях, особливо при фінансовій реструктуризації. Залежно від обставин, Ви можете вирішити свої боргові проблеми, домовившись про врегулювання з кредиторами. Вивчіть основи того, як справлятися з важкими розмовами і суперечками у розділі "Управління персоналом", щоб допомогти Вам у Ваших процесах.

Якщо Ви плануєте вести переговори з кредиторами, краще звернутися за допомогою до свого бухгалтера, юриста або фахівця з бюджетування.

Формальна процедура відновлення платоспроможності

Якщо жодна з менш формальних процедур не буде успішною, Вам потрібно буде почати формальну процедуру відновлення платоспроможності.

Більш детальну інформацію див. у розділі Формальні процедури відновлення платоспроможності.

Попередня стаття Наступна стаття
Поділитися