Баланс

В Україні порядок складання та подання фінансової звітності регулюється Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-XIV від 16 липня 1999 р., постановою Кабінету Міністрів України № 419 від 28 лютого 2000 р. "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності" та наказом Міністерства фінансів України № 73 від 7 лютого 2013 р. "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності"".

Фінансова звітність складається за національними стандартами (положеннями) з бухгалтерського обліку.

БІЛЬШЕ

Баланс або звіт про фінансовий стан представляє активи, пасиви та власний капітал бізнесу на звітну дату (зазвичай на кінець фінансового року) та принаймні за один інший порівняльний період (зазвичай попередній рік).

БІЛЬШЕ

Для правильного розуміння фінансової звітності потрібно знати визначення оборотних і необоротних активів та пасивів.

Активи

Актив – це ресурс, який контролюється бізнесом внаслідок минулих подій і від якого очікується надходження у бізнес майбутніх економічних вигод.

БІЛЬШЕ

Основними видами активів, які ви зустрічаєте у балансі підприємства є оборотні активи та необоротні активи.

БІЛЬШЕ

Товарно-матеріальні запаси, грошові кошти та їх еквіваленти, також торгова дебіторська заборгованість є типовими оборотними активами, тоді як основні засоби (PPE), нематеріальні активи та інвестиційна нерухомість є, як правило, необоротними активами.

БІЛЬШЕ

Питання обліку нематеріальних активів визначено у Національному положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи". Серед критеріїв віднесення активу саме до нематеріальних можна виділити наступні, які мають бути разом задоволені:

БІЛЬШЕ

·       Актив не має матеріальної форми;

·       Актив має приносити економічні вигоди підприємству один рік та більше;

·       Актив не є монетарним, тобто не є грошима та їх еквівалентами;

·       Акти має бути ідентифікований.



Нематеріальний актив може бути придбаний або отриманий в результаті розробки і підлягає відображенню в балансі. У випадку розробки нематеріального активу він підлягає відображенню, якщо підприємство має:

· Намір, технічну можливість та ресурси для доведення нематеріального активу до стану, у якому він придатний для реалізації або використання.

·       Можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання нематеріального активу.

·       Інформацію для достовірного визначення витрат, пов'язаних з розробкою нематеріального активу.


Амортизація

Під амортизацією слід розуміти поступове списання вартості основних засобів (матеріальні активи, які очікується використовувати як засіб праці протягом строку більше ніж один рік у господарській діяльності, а також для адміністративних, соціально-культурних і побутових цілей). Основні засоби є частиною матеріальних активів. До основних засобів належать земля, будівлі, споруди, передавальні пристрої, машини, обладнання, транспортні засоби, інструменти, прилади, інвентар (меблі) та інші основні засоби.

Серед основних засобів єдиним активом, який не амортизується, є земля. Адже амортизація полягає у відображенні фізичного/морального зносу активу, а земля - це відновний природний ресурс, який не може зношуватися.

Після повної амортизації залишкова (балансова) вартість стає рівною нулю або ліквідаційній вартості, якщо така визначалась. Надалі об'єкт може використовуватися з такою вартістю, бути дооціненим або узагалі бути списаним з балансу, якщо його використання неможливе.

Детально з порядком амортизації основних засобів можна ознайомитися в Національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби".

Пасиви

Пасиви визначаються як поточні зобов'язання бізнесу, що виникають внаслідок минулих подій, врегулювання яких призведе до відтоку його ресурсів, тобто його активів.

БІЛЬШЕ

Пасиви складаються з поточних (короткострокових) та непоточних (довгострокових) зобов'язань. 

 

БІЛЬШЕ

Власний капітал

Власний капітал (капітал власника) – це залишковий процент в активах після вирахування всіх зобов’язань.

БІЛЬШЕ

Попередня стаття Наступна стаття
Поділитися